Chválenická 17, 326 00 Plzeň

ZUŠ Chválenická

Kontaktujte nás

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Orchestry a soubory školy

Orchestry a soubory školy

Velký dechový orchestr

Velký dechový orchestr byl založen v roce 1976. V současné době má kapela 50 členů ve věku 10-25 let.

Za dobu své existence se orchestr zařadil mezi úspěšné dechové orchestry v regionu a stal se nedílnou součástí kulturního dění v Plzni.

Důkazem je množství ocenění obdržených na soutěžních přehlídkách a festivalech v Čechách i v zahraničí. (Maďarsko Německo, Švédsko, Švýcarsko, Francie, Chorvatsko apod.)
Největšího úspěchu dosáhl orchestr v roce 2004 a 2010, kdy na celostátní soutěži mládežnických dechových orchestrů získal 1.cenu.Stříbrné pásmo získal orchestr v roce 2017 v Letovicích. V roce 2022 se orchestr zúčastní 33. Oktoberfestu ve Španělské Calelle.

Repertoár Velkého dechového orchestru tvoří rozsáhlý soubor skladeb od klasické české dechovky až po koncertní a muzikálové skladby světových autorů. Dirigentem byl do roku 2017 Stanislav Razák.

Orchestr nyní vedou Jan Candra, Roman Kaas a Lukáš Koudelka.

Folklorní soubor Meteláček

Dětský lidový soubor Meteláček byl založen v roce 1982. Ze skromných začátků se postupně rozšiřoval a získával na umělecké kvalitě. Soubor bývá pravidelným účastníkem republikových soutěží, různých folklorních setkání a přehlídek. Několikrát získal 1.cenu v ústředním kole soutěže ZUŠ, naposledy v roce 2022 v Mikulově.

Dnes má soubor zhruba 30 členů a velmi často vystupuje na veřejnosti při různých společenských akcích v tuzemsku i zahraničí.

Zúčastnil se např. mezinárodních dětských her United Games v roce 1993 ve Slovinsku, dříve se pravidelně prezentoval na koncertech v Německu (Regensburg, Weiden, Plattling, Traunstein, Stuttgart a pod.).

V červnu roku 1995 vystoupil Meteláček na festivalu v Litvě. Velkým úspěchem bylo také turné po Francii v roce 1996 zakončené přijetím na pařížské radnici starostou Jeanem Tibarim.

Soubor se rovněž účastnil Evropského tanečního festivalu v Kranechfeldu (SRN) - v roce 1999 a v roce 2006 a 2012 vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu ve švédském Kristianstadtu. Další zahraniční úspěch soubor sklidil na 16. Evropském festivalu lidových muzik v německém Stuttgartu v roce 2008 a na zájezdu do Poreče v Chorvatsku v roce 2015 a 2018.

V současné době patří Meteláček mezi nejlepší dětské lidové muziky v České republice. Repertoár tvoří převážně písně z jihozápadních Čech.

Největší zásluhu na rozvoji a vysoké umělecké úrovni mají vedoucí souboru Edita Koukolíková a MgA. Martina Suchá.

 

 

Malý Meteláček

Malý Meteláček byl založen o několik let později s cílem připravit malé zpěváky a hudebníky k plynulému přechodu do velkého Meteláčku.

Již od útlého věku děti vedeme ke zpěvu, hře na nástroj, lidové tvorbě a národnímu cítění, v dnešní době velmi důležitému a potřebnému.

Soubor má kolem 25 malých muzikantů. Účinkují zde děti ve věku 4 - 11 let. Přestože věkový průměr tohoto souboru je tak nízký, je možno říci, že se zařadil mezi oblíbené seskupení, které rozdává na veřejnosti radost a dosáhl i nesporných úspěchů. Ve své kategorii souborů a v roce 2006 se dokonce zúčastnil i ústředního kola v Břeclavi a v roce 2022 přivezl z Mikulova 1.cenu.

Vedoucími Malého Meteláčku jsou MgA. Martina Suchá a Eva Gembická, DiS.

Akordeonový soubor

Soubor byl založen v roce 2005. Zpočátku měl jen 7 hráčů na akordeon a dvoje klávesy, postupně se rozrůstal a v dnešní době čítá 17 akordeonů, basovou kytaru, bicí nástroje a klávesy. Děti jsou ve věku od 10 do 22 let.

Repertoár tvoří populární, muzikálové, filmové a lidové melodie. Soubor v roce 2012 účinkoval s velkým úspěchem ve Švédsku a v roce 2015 a  2018 v Chorvatsku. V roce 2012 získal soubor 3.cenu na Evropském festivalu akordeonových orchestrů v Praze a velmi často účinkuje na kulturních akcích Plzeňského kraje.

Dirigentem je Jiří Stach, DiS. Uměleckou vedoucí je Hana Seifertová.

 

Kytarový orchestr- Crazy Strings

Kytarový orchestr funguje na ZUŠ Chválenická již 15 let. Za tu dobu jím prošly desítky kytaristů, kteří s ním reprezentovali školu na mnoha akcích. Zahráli nejen na akcích mateřské ZUŠ, ale vystupovali a vystupují také na koncertech dalších škol, vernisážích apod. Hráli v tradičních koncertních prostorách města ale s úspěchem se představili např. i na vánočních koncertech v kostelích.

V poslední době soubor pracuje také se sólisty z flétnového oddělení a vzniká tak zajímavý prostor pro nový rozměr jejich hudebního směřování. Pro členy souboru je hra a vystupování s kolektivem, jehož velikost se stále mění (6-15 členů), příjemným doplněním jejich sólové hry a zároveň poznáním jiné roviny hudebního projevu.

Vedoucí souboru je Alena Kozáková

a uměleckou vedoucí je Pavla Kučvová.

 

 

Big Hand

Big HandBig Hand je rovněž jedním ze souborů, které nepůsobí na škole dlouho. Přesto však poslední dobou nechybí na žádném významnějším koncertu školy. Jeho repertoár je zaměřen převážně na jazzovou produkci.

Vedoucí souboru je  Jan Ženíšek.